Koronacja i Chaos, czyli jak Bolesław Chrobry zdobył koronę?”

 

Zdjęcie grupowe dzieci, seniorów, nauczycieli przed pomnikiem Bolesława Chrobrego

Stowarzyszenie Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalne Promyk Gniezno w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Publiczną Biblioteką Pedagogiczną przystępuje do realizacji projektu edukacyjno-animacyjnego pn. „Koronacja i Chaos, czyli jak Bolesław Chrobry zdobył koronę?” Projekt ten otrzymał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu w zadaniu pn. Wspieranie projektów upamiętniających tysięczną rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego i powstania królestwa polskiego.

Wpisując się w obchody tego Jubileuszu zaproponowano przedszkolakom, uczniom klas I-IV szkoły podstawowej, wychowankom specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego oraz dorosłym i seniorom udział w działaniach projektowych, nawiązujących do rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. „Chaos” w kontekście koronacji Bolesława Chrobrego odnosi się do różnych nieprzewidywalnych i trudnych sytuacji, które miały miejsce podczas procesu jego koronacji oraz jego panowania. Proponowany projekt edukacyjno-animacyjny to działanie interaktywne i edukacyjne, łączące elementy historyczne z zabawą, których celem jest uczynienie  nauki ciekawą i angażującą. Ważnym elementem działań jest zaangażowanie członków Stowarzyszenia Promyk do współpracy w projektowaniu oraz przeprowadzaniu działań, co pozwala na budowanie więzi międzypokoleniowych i zachęca seniorów do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem.

6 maja 2025 roku odbyła się inaugurację działań projektowych pn. „Zabawa w koronację”. Jej celem było przybliżenie uczniom klas IV szkoły podstawowej symboliki koronacji oraz jej historycznego kontekstu. Uczniowie wcielili się w  role króla, biskupa, rycerzy lub dworzan, i odegrali scenę koronacji Bolesława Chrobrego. Wcześniej przygotowali symbole koronacyjne i szaty oraz krótki tekst, który wygłosili podczas przedstawiania sceny koronacji.

Zaplanowano również:

  • zajęcia edukacyjne „Opowieść o Bolesławie Chrobrym w obrazach”,
  • zabawę edukacyjną „Poszukiwanie skarbów”,
  • warsztaty plastyczne „Korona i berło dla króla”.

Podsumowanie działań projektowych będzie miało formułę turnieju. W zmaganiach turniejowych o koronę Bolesława Chrobrego wezmą udział pięcioosobowe drużyny uczniów z klas IV szkół podstawowych oraz gnieźnieńskich placówek oświatowych. Turniej zaplanowano na 12 czerwca na godz. 11.00 w MOKu.