Bezpłatne szkolenie "Kultura dostępna dla każdego" w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

W imieniu Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy serdecznie zapraszamy na bezpłatne szkolenie Kultura dostępna dla każdego.

Poniżej kilka słów od prowadzącej warsztaty Marioli Olejniczak - Kustoszki/Kierowniczki Działu Edukacji Muzealnej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

W Polsce żyje około 5 milionów osób z różnymi niepełnosprawnościami. Wiele z nich to turyści, a kolejne osoby o specjalnych potrzebach przyjeżdżają do nas zza granicy. W związku z szybko starzejącym się społeczeństwem ta grupa będzie stale rosnąć. Odpowiadając na potrzebę poszerzania wiedzy i umiejętności praktycznych dotyczących obsługi osób z niepełnosprawnościami zapraszamy serdecznie na bezpłatne szkolenie Kultura dostępna dla każdego, które odbędzie się w 3 terminach do wyboru: 21.02.2023, 28.02.2023 i 1.03.2023 w godz. 10.00 - 14.00

Szkolenie ma charakter warsztatowy. W czasie trwania odbędzie się również zwiedzanie nowej wystawy czasowej Sześć-ścian przeszłości. Skarbiec z Ostrowa Lednickiego - jaką projektowano w sposób inkluzywny oraz wystawę prac malarskich Tadeusza Sobkowiaka.

Miejscem spotkania będzie siedziba Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (Dziekanowice 32, Lednogóra). Maksymalna liczba uczestników jednego szkolenia to 15 osób. Obowiązuje kolejność zgłoszeń, które przyjmowane są pod adresem mailowym edu.mo@lednica.pl.

Program szkolenia:

• Wymagania prawne dotyczące obsługi turystów z niepełnosprawnościami (Konwencja ONZ, Konstytucja RP, ustawy).

• Obsługa turystów niewidomych (m.in. bariery komunikacyjne, cyfrowe i architektoniczne).

• Obsługa turystów G/głuchych i słabo słyszących (najczęściej popełniane błędy).

• Obsługa turystów z ograniczoną sprawnością ruchową (m.in. bariery komunikacyjno-cyfrowe, bariery architektoniczne).

• Obsługa turystów z niepełnosprawnością umysłową (bariery komunikacyjne, zagadnienia psychologiczne).

• Savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnościami – jak uniknąć gafy.

• Pomoce dydaktyczne i technologiczne, których zadaniem jest czynić kulturę dostępną.

Każda osoba uczestnicząca w szkoleniu otrzyma zaświadczenie potwierdzające udział!

Prowadząca: Mariola Olejniczak – Kustoszka/Kierowniczka Działu Edukacji Muzealnej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Konsultantka Dostępności w tym samym muzeum. Doktorantka Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła certyfikowane szkolenia z zakresu dostępności, m.in. prowadzone przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Wielkopolską Organizację Turystyczną oraz Fundację Inicjatyw Społecznych Mili Ludzie z Poznania. Autorka artykułów, wykładowczyni z zakresu kultury dostępnej. W 2021 roku uhonorowana przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu odznaką honorową Za Zasługi dla Turystyki.

Szkolenia odbywają się poprzez program Przeszłość w teraźniejszości - grant w ramach projektu Kultura bez barier realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.