Spotkanie z Enigmą

Maszyna szyfrująca Enigma, zaproszenie na wystawe Spotkanie z Enigmą

Minęło 90 lat od wielkiego osiągnięcia, jakim było złamanie przez trójkę młodych polskich matematyków z Uniwersytetu Poznańskiego: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego oraz Jerzego Różyckiego szyfru niemieckiej maszyny Enigma. Czwartym pogromcą Enigmy okazał się doświadczony pracownik polskiego radiowywiadu ppor. Antoni Palluth. Ich działania, wsparte przez wywiad brytyjski i francuski, przyczyniły się znacząco do skrócenia II wojny światowej i klęski III Rzeszy oraz wpłynęły na zmianę losów świata.

Wprowadzenie przez Polaków do kryptologii matematyki, konstruowanie urządzeń, które stawiały czoła niemieckiej maszynie, działalność ośrodków kryptologicznych przyczyniły się do narodzin informatyki i rozwoju kryptografii.

Nawiązując do tej okrągłej rocznicy zapraszamy i obejrzenia wystawy „Złamanie szyfru Enigmy” – z zasobów IPN Poznań, przygotowanej wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 5
im. Arkadego Fiedlera w Gnieźnie.

Wystawę można oglądać w dniach
16-28.10.2023, w godzinach otwarcia Biblioteki Pedagogicznej.

Zapraszamy!