11 października - Międzynarodowy Dzień Dziewczynek

Dwie dziewczynki siędzące przy stole i wbijające gwoździe w drewnianą deseczke

Zdjęcie drewnianej deski na tle trawy z napisem Międzynarodowy Dzień Dziewczynek

𝗞𝗼𝗰𝗵𝗮𝗻𝗮 𝗗𝘇𝗶𝗲𝘄𝗰𝘇𝘆𝗻𝗸𝗼!

"Twoje życie też zapewne nie jest wolne od rozmaitych problemów. To zupełnie normalne. Ale w chwili, gdy czytasz te słowa, jakaś Twoja rówieśniczka z drugiego krańca świata ciężko pracuje i być może nigdy nie zazna przyjemności obcowania z książką. Jakaś inna dziewczynka jest w tej chwili niesprawiedliwe traktowana, kolejna jest wydawana za mąż wbrew swojej woli, a jeszcze inna cierpi z powodu głodu lub wojny.

Twoim ogromnym szczęściem jest już to, że możesz chodzić do szkoły. I tylko od Ciebie zależy, jak będzie wyglądać Twoja przyszłość.

Nie musisz wychodzić za mąż ani teraz ani nawet nigdy.

Nie musisz chodzić w sukienkach.

Nie musisz się uśmiechać, jeśli nie masz ochoty.

Możesz głośno wyrażać swoje zdanie.

Możesz robić wszystko to, co robią chłopcy.

Możesz wspinać się na drzewa.

Możesz grać w piłkę.

Możesz podnosić ciężary.

Możesz pilotować odrzutowce.

Możesz robić eksperymenty naukowe.

Możesz wszystko".

Fragment z książki Piotra Dobrego, Łukasza Majewskiego, Była sobie dziewczynka, Wydawnictwo TADAM

Możesz również wbijać gwoździe i tworzyć techniką String Art pięknie obrazy, jak to robiła klasa 4 ze Szkoła Podstawowa nr 5 w Gnieźnie

Wszystkiego wspaniałego w Międzynarodowym Dniu Dziewczynek!