62-200 Gniezno; ul. Mieszka I 27
tel.: 577 001 317 biblioteka@gniezno.pbp.poznan.pl
http://gniezno.pbp.poznan.pl


Biblioteka czynna:

Poniedziałek - piątek 10.00-17.00
Soboty 9.00-15.00

V EDYCJA RAJDU BABIEGO LATA


Za nami V edycja rajdu rowerowego Babiego Lata. Tegoroczna trasa Gniezno-Małachowo Szemborowice-Gniezno liczyła ponad 35 kilometrów. W wyprawie uczestniczyło 18 rowerzystów. Po drodze skorzystaliśmy z gościnności księdza kanonika Andrzeja Ziółkowskiego, proboszcza Parafii pod wezwaniem św. Jakuba w Niechanowie. Ksiądz proboszcz przedstawił krótką historię zabytkowego drewnianego kościoła, którego początki sięgają XVI wieku. Opowiedział także
o najcenniejszych obrazach i posągach stanowiących wyposażenie obiektu. Ponadto podarował naszej bibliotece okolicznościową publikację pt. Męczennik z Niechanowa ks. Jan Szlachta dziekan wrzesiński, poświęconą wybitnej postaci ziemi niechanowskiej. Następnie wyruszyliśmy do celu naszej wyprawy, czyli do Małachowa Szemborowice, wsi położonej w gminie Witkowo, gdzie skorzystaliśmy z gościny Spółdzielni Socjalnej Domowe Przysmaki. W jej progu czekał na nas zastępca burmistrza Witkowa – Łukasz Scheffs, który w imieniu władz samorządowych powitał nas na gościnnej ziemi witkowskiej, życząc udanego pobytu. Budynek spółdzielni to dawna stajnia, którą wyremontowano zachowując w wyposażeniu koryta dla koni. Budzą one zainteresowanie gości i bardzo dobrze komponują się z nowoczesnym wnętrzem. Po posiłku i krótkim odpoczynku skupiliśmy się na prezentacji utworów literackich i muzycznych, które ukształtowały naszą postawę wobec ojczyzny. Chętni cykliści przeczytali wybrane wiersze oraz teksty piosenek, a potrafiący śpiewać także zaśpiewali pieśni patriotyczne. W ten sposób włączyliśmy się w tegoroczne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Po występach każdy uczestnik imprezy otrzymał materiały promocyjne ufundowane przez władze samorządowe Witkowa. Następnie wyruszyliśmy w drogę powrotną do Gniezna.

W imieniu uczestników V edycji rajdu Babiego Lata serdecznie dziękujemy naszym sponsorom: Zakładom Mięsnym „Viando” z Inowrocławia za ufundowane kiełbaski, Piekarni Familijnej z Gniezna za drożdżówki, Piekarni GS Samopomoc Chłopska w Witkowie za chleb oraz panu burmistrzowi Łukaszowi Scheffsowi za wsparcie finansowe.

Dziękujemy także naszemu koledze Andrzejowi Kozaneckiemu, komandorowi rajdu
za przygotowanie malowniczej i bezpiecznej trasy i możliwość zwiedzenia kościoła w Niechanowie.

Osobne podziękowania kierujemy do pani Bogumiły Macioszek za życzliwość, wsparcie naszej inicjatywy oraz wspaniałe przyjęcie w Spółdzielni Socjalnej Domowe Przysmaki, która oferuje domową i regionalną kuchnię oraz cudowną atmosferę.

Fotorelacja na naszym FB