62-200 Gniezno; ul. Mieszka I 27
tel.: 577 001 317 biblioteka@gniezno.pbp.poznan.pl
http://gniezno.pbp.poznan.pl


Biblioteka czynna:

Poniedziałek - piątek 10.00-17.00
Soboty 9.00-15.00

RAJD PAMIĘCI MARIANA WACHTLA


Niespełna tydzień po uroczystych obchodach odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się wspaniała plenerowa lekcja historii. Był to Rajd pamięci Mariana Wachtla, zainicjowany i przeprowadzony przez gnieźnieńskiego historyka i regionalistę – Pawła Trygalskiego.

Nasza piesza wędrówka wiodła śladami gnieźnianina i powstańca wielkopolskiego Mariana Wachtla (1892 – 1919), dzięki któremu udało się bez ofiar w ludziach w grudniu 1918 roku zająć koszary niemieckie przy ulicy Wrzesińskiej. Wachtel zginął w wieku 27 lat podczas walk powstańczych pod Rynarzewem w lutym 1919 roku. Zdaniem Pawła Trygalskiego, jest postacią nieznaną, a na pewno zasługuje na godne miejsce w panteonie bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Trasa rajdu pieszego wiodła spod Kościoła pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana, dalej ulicą Mariana Wachtla. Następnie dotarliśmy do ulicy Wrzesińskiej, by na terenie dawnych koszar młodzież z SP nr 1 pod pomnikiem powstańca Mieczysława St. Mozdyniewicza przedstawiła życiorys Mariana Wachtla. Uczniowie ci pod opieką historyczki Małgorzaty Stefańskiej realizują projekt Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolski, w ramach którego zajmują się tematyką Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie.

Kolejnymi punktami na trasie naszego rajdu była siedziba zasłużonego ziemianina i filantropa Edwarda Grabskiego, mural powstańczy przy Swerze im. St. Wyspiańskiego oraz Cmentarz św. Piotra. Tutaj młodzież zapaliła znicze przy pomniku poległych powstańców wielkopolskich i na grobie Mariana Wachtla. Ostatnim etapem rajdu była wizyta w naszej Bibliotece,  gdzie czekały ciepłe napoje i rogaliki drożdżowe. W holu Biblioteki można było obejrzeć wystawę poświęconą Marianowi Wachtlowi, zrobioną w oparciu o materiały ikonograficzne Pawła Trygalskiego. Towarzyszyła jej ekspozycja książek o Powstaniu Wielkopolskim.

Serdecznie dziękujemy Pawłowi Trygalskiemu za inicjatywę i barwną gawędę historyczną oraz Małgorzacie Stefańskiej za wsparcie, a wszystkim uczestnikom za obecność.